کنفرانس مطبوعاتی مورینیو قبل از دیدار با ساسولو

رم بعد از اتمام تعطیلات لیگ به خاطر مسابقات ملی فردا ساعت ۲۰:۴۵ در المپیکو از ساسولو پذیرایی خواهد کرد.

مورینیو در این دیدار برای ۱۰۰۰ بار نیمکت مربیگری را تجربه خواهدکرد.او در مورد این دیدار و چالش های آن چنین می گوید:

پویایی بین تیم های باشگاهی و تیم های بین المللی موضوعی مداوم در فوتبال بوده است. فوتبالیست هایی هستند که فقط یکی دو روز قبل از شروع بازی ها به باشگاه های خود باز می گردند. نظر شما در مورد همه اینها چیست؟

“افکار من؟ شما درست می گویید ، این مشکلی است که چندین سال وجود داشته است. اما شما نیز به درستی می گویید که یافتن راه حلی دشوار است. باشگاه ها و کشورها علایق متفاوتی دارند. علایق مختلف ، و همچنین نهادهای مختلف ناظر بر آنها. من تصمیم گرفته ام وقت خود را برای یافتن راه حل هایی برای چیزهایی که هیچ کنترلی بر آنها ندارم تلف نکنم.

“بدیهی است ، در مورد ما سخت است که بپذیریم یکی از بازیکنان ما نیمه شب پنجشنبه در یک بازی شرکت کرده است و فقط صبح شنبه به رم می آید. شاید خوش شانس باشیم که این تنها یکی از بازیکنان ما است – شاید سایر باشگاه ها در شرایط پیچیده تری قرار دارند.

“اما من تصمیم گرفتم که در مورد آن گریه نکنم ، در مورد آن منفی نباشم – من می خواهم مثبت اندیش باشم. هیچ کاری نمی توانیم در مورد آن انجام دهیم ، بنابراین باید با آن کنار بیاییم. ”

اول از همه ، تبریک برای رسیدن به 1000 بازی در مدیریت – و برای دریافت تبریک از طرف سر الکس فرگوسن برای این مهم نیز. اما پس از آن ، می خواهم از شما در مورد نیکولو زانیولو بپرسم – او در چه سطحی است و آیا انتظار داشتید در بازگشت او در این مرحله در این سطح باشد؟

“متشکرم. در این فرصت از انجمن مدیران لیگ که مرا در تالار مشاهیر 1000 مدیر بازی قرار داده اند تشکر می کنم. این یک چیز عالی است و بدیهی است که می خواهم از سر الکس تشکر کنم ، زیرا کلمات او دارای وزن زیادی هستند – به طرز خوبی.

“من همچنین می خواهم از آلسیو دیونیسی ، مربی ساسولو ، به خاطر سخنانش تشکر کنم. آنها مرا کمی متواضع کردند. من برای او و برای نسل جدید مربیانی که در کنار او حضور دارند احترام زیادی قائل هستم. مانند [وینچنتزو] ایتالیانو ، مانند دیگران. مجله ای که قبلاً دیده است آنها به این سطح رسیده اند ، جایی که لیاقت آن را دارند.

“حالا ، در مورد زانیولو ، سال گذشته باشگاه با او احتیاط کرد ، زیرا این احتمال وجود داشت که نیکو بتواند تمرینات خود را با تیم اصلی قبل از پایان فصل آغاز کند ، چند بازی انجام دهد یا در چند تیم قرار بگیرد و سپس شاید. به یورو برو اما باشگاه با او محتاط بود ، پسر منتظر ماند تا زمان مناسب فرا برسد ، و این نشان دهنده بلوغ است.

او تابستان امسال بلافاصله با من کار نکرد. به دلایل مختلف من نمی توانم مربیگری تیم را قبل از جولای آغاز کنم ، اما چند نفر از دستیارانم از قبل آمدند و چند هفته قبل از آمدن من با او کار کردند. اما سال گذشته کارهای زیادی انجام شد و پائولو [فونسکا] و بقیه بچه ها اینجا بودند. باشگاه با او خوب رفتار کرد. امسال پیشرفت اندازه گیری شده است. او باید از نظر احساسی نیز بهبود یابد ، زیرا مصدومیت هایی از این دست همیشه برای مدتی در بازیکن اثری باقی می گذارد.

او وقت خود را گرفت و در طول پیش فصل نیز بسیار خوب عمل کرد. در حال حاضر او آنچه را که باید پشت سر بگذارد فراموش کرده است ، در بدن خود احساس اطمینان می کند ، به کسانی که با او کار می کنند اطمینان دارد. بنابراین او خوب کار می کند

“من فکر می کنم داشتن یک نفر مانند کارلس پرز برای او نیز بسیار خوب است. زیرا کارلس پرز بزرگ از بارسلونا هنوز در رم او را ندیده ایم. اما امسال ما شاهد یک کارلس پرز با اعتماد به نفس هستیم ، و زمانی که او بازی می کند خوب بازی می کند

هر دو در یک موقعیت بازی می کنند و این برای آنها و تیم عالی است. برای ایتالیا ، نیکو نیز به عنوان شماره 9 بازی کرد. این یک انتخاب تاکتیکی از طرف روبرتو [مانچینی] بود – او در مورد آن با من صحبت نکرد اما من به ایده های او ، تیم ملی و هر کاری که او می خواهد در مورد نیکو تصمیم بگیرد احترام می گذارم. ”

آیا زانیولو در حال حاضر بازیکنی است که قبل از مصدومیتش به خاطر دارید؟ و بعد ، با توجه به هزارمین بازی شما ، آیا او بازیکنانی را که در حرفه خود مربیگری کرده اید به شما یادآوری می کند؟

“مقایسه بین زانیولو قبل و بعد از مصدومیت برای شما آسان تر است. اما وقتی چنین مقایسه ای می کنید ، در مورد پسری هم مقایسه می کنید که بزرگتر از دو سال پیش است. او این شانس را داشت که به زندگی خود فکر کند ، یکی که با سرعت 200 کیلومتر در ساعت زندگی می کرد. او اکنون بالغ تر است

“آیا او هنوز می تواند بهتر شود؟ البته. اگر چیزی وجود نداشت که بتوانم به یک پسر 22 ساله آموزش دهم ، یک مربی وحشتناک می شدم. او هنوز چیزهای زیادی برای ارائه و یادگیری دارد. او باید بازی را بیاموزد ، نحوه بازی در تنظیمات تاکتیکی مختلف را بیاموزد. او باید نحوه بازی با تیمی را که در یک بلوک پایین قرار دارد یا در برابر تیمی که فشار بیشتری به زمین وارد می کند ، بهتر درک کند. او هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری دارد ، اما این با تجربه به دست می آید.

“اما او پسری است که دوست دارد یاد بگیرد ، او بسیار حرفه ای است. برخی از تحقیقاتی که قبل از رسیدن به آنجا انجام دادم ، مردم به من گفتند که گاهی اوقات فاقد بلوغ بوده ، مسئولیت را بر عهده نمی گیرد. فقط می توانم برعکس بگویم. حتی کارت قرمز دریافت شده مقابل فیورنتینا ، با دو کارت زرد ، قرمز احمقانه ای نبود. او می خواست به تیم کمک کند ، می خواست تأثیر مثبتی بر تیم داشته باشد. فقط می توانم درباره او خوب صحبت کنم. روابط ما خوب است ، آرام است ، بسیار باز است. او با من احساس راحتی می کند ، من از او راضی هستم.

“در مورد مقایسه با سایر بازیکنانی که با آنها کار کرده ام ، می دانید که من دوست ندارم آنها را بسازم. اما بازیکنان زیادی با پتانسیل او از نظر بدنی و تکنیکی وجود ندارند. ”

آیا انتظار داشتید تامی آبراهام چنین تأثیر فوری داشته باشد؟ و آیا پلگرینی توصیه شما را برای تمدید قراردادش در حال حاضر به پایان رسانده است؟

“با پلگرینی ، من فکر می کنم که هر روز که می گذرد به این معنی است که ما یک روز به امضای قرارداد جدید خود نزدیکتر هستیم. فکر نمی کنم جای نگرانی وجود داشته باشد. من واقعاً آن را می خواهم ، باشگاه واقعاً آن را می خواهد ، او واقعاً می خواهد با ما بماند. همه چیز واقعاً به نتیجه مثبت نزدیک است.

“بدیهی است که نماینده می خواهد حداکثر کار را برای مشتری خود انجام دهد. او می خواهد اینجا با ما باشد و بخشی از پروژه ما باشد. وقتی رسیدم می خواستم چیزها را بفهمم ، می خواستم درباره همه بازیکنان نه تنها به عنوان افراد ، بلکه نحوه قرارگیری آنها در گروه را یاد بگیرم. حتی وقتی ادین ژکو اینجا بود ، من نمی خواستم درباره کاپیتان تصمیم بگیرم. من می خواستم پویایی گروه ، فرهنگ ، شخصیت ها را درک کنم. پلگرینی بدون گفتن علنی [قبل] سالها با ما خواهد بود و او کاپیتان ما است. جانلوکا مانچینی معاون کاپیتان و برایان کریستانته نفر سوم است.

“با گفتن این ، کاپیتان باید برای امروز و فردا باشد. به همین دلیل است که من قبلاً هرگز نگفته بودم که پلگرینی کاپیتان ما بود – قبل از امضای قرارداد جدیدش. اما اکنون متقاعد شده ام که او خیلی زود آن را امضا می کند. می توانم بگویم که او کاپیتان ما برای سالهای آینده خواهد بود و دو کاپیتان بزرگ از او حمایت می کنند.

“در مورد تامی آبراهام ، من به عنوان یک بازیکن انتظار داشتم که او چه تاثیری داشته باشد – اما همیشه تردیدهایی وجود دارد که او از کجا آمده است. او از لندن ، خانه اش ، جایی که با خانواده اش زندگی می کرد به اینجا آمده است. و یک پسر از لندن همیشه یک پسر از لندن خواهد بود. تعداد زیادی از آنها نمی روند. بنابراین تنها تردید درباره سازگاری او با اینجا بود.

“اما این شک اکنون از بین رفته است. من فکر می کنم او واقعاً بسیار خوشحال است که اینجا است. او قبلاً واقعاً به خوبی در گروه ادغام شده است. او دوستان دارد ، او زندگی در اینجا دارد ، زندگی خارج از تریگوریا نیز. بنابراین من واقعاً از او راضی هستم و فکر می کنم او واقعاً از ما خوشحال است. ”

در حال حاضر بحث های زیادی در مورد بازی جام جهانی هر دو سال یکبار وجود دارد – نظر شما در مورد آن چیست؟ و فکر می کنید با مربیگری در مقابل برخی از مربیان نسل جدیدی که نام بردید تغییر کرده اید؟

“من نمی خواهم در مورد تیم های ملی صحبت کنم. وقتی ، روزی ، شاید وقتی 80 ساله هستم ، مربی تیم ملی هستم – آن وقت به این سوال پاسخ خواهم داد. در حال حاضر نمی خواهم به آن پاسخ دهم.

“در مورد قسمت دیگر ، من نمی خواهم بگویم. من تغییر کرده ام ، البته تغییر کرده ام ، مانند همه ما تغییر می کنیم. حتی شما ، شاید ، در گذشته کمی بیشتر مو داشتید … من نیز کمی ریزش کرده ام. طبیعی است که همه چیز در طول زمان تغییر می کند. چیزهای متفاوتی که اکنون در اختیار داریم ، از نظر تجزیه و تحلیل ، شاید ایده ها را تغییر داده و نحوه کار ما را تغییر داده است. وقتی در بارسلونا یا پورتو بودم [قبل از شروع مربیگری خودم] من بازی ها را تحلیل کردم. مجبور شدم با یک تکه و کاغذ به ورزشگاه بروم.

“آن زمان ما آنالیز بازی را انجام می دادیم. وقتی به خانه رسیدم ، اگر شانس من این بود که یک فیلم از بازی داشته باشم ، باید آن را در پخش کننده ویدئو قرار می دادم و دوباره تماشا می کردم. اوضاع امروز کاملاً متفاوت است. بنابراین این تحلیل را تغییر داده ، کار انجام شده را تغییر داده است.

“من نمی گویم که اکنون به دلیل اطلاعاتی که در اختیار داریم آسان است ، اما شما باید در تصمیم گیری بهتر باشید

پنجره نقل و انتقالات حداقل تا ژانویه بسته شده است. فکر می کنید رم فاصله خود را بر روی رقبای خود کم کرده است؟

“ما دو بازی انجام داده ایم. نه 20. بعد از دو بازی فاصله تا اینتر 29 امتیاز نیست. ما امتیازات یکسانی داریم ، اما آنها بیشتر از ما یک گل زده اند. در حال حاضر ما پنج امتیاز بیشتر از یوونتوس داریم. اما من به آن اهمیت نمی دهم معنیش هیچی نیست ما در دوره ای نیستیم که بتوانیم درباره دیگران فکر کنیم – باید بر خودمان تمرکز کنیم. در مورد پیشرفت ما به عنوان یک تیم.

در ژانویه ، پس از 20 بازی ، خواهیم دید که کجا هستیم و تیم های دیگر کجا هستند. در آن زمان می توانیم بحث های خاصی را شروع کنیم. در حال حاضر اگرچه نمی توانیم هیچ کار دیگری بکنیم جز تمرکز روی بازی بعدی ، در مورد بازی خوب و تلاش برای پیروزی. من از چیزی که مکس آلگری گفت ، بسیار خوشم آمد ، وقتی گفت که در نهایت نتایج مهم هستند. او به درستی بر اهمیت کسب امتیاز تأکید کرد.

“ما نمی توانیم از آن پنهان شویم. ما در موقعیت متفاوتی با برخی دیگر از تیم ها هستیم. یووه ، اینتر ، آتالانتا – جاه طلبی های آنها بسیار واضح است. اما ما یک تیم در حال ساخت هستیم. اگر طرفداران خوشحال هستند ، من خوشحالم ، اما ما نمی توانیم فکر کنیم که ما در حال حاضر یک تیم عالی هستیم. از آنجایی که کسی 999 بازی را مدیریت کرده است ، می توانم بگویم خوشحالم – اما همچنین آرامش خود را حفظ می کنم. ”

پلگرینی ، زانیولو و کریس اسمالینگ چطور هستند؟

“همه آنها خوب هستند. همه ، به جز ماتیاس وینا ، زیرا او فقط یک ساعت پیش برگشت ، تمرین کرده است و همه آنها برای فردا در دسترس هستند. ”

رم در حال حاضر هفت بازی در سه هفته آینده دارد. آیا به چرخش فکر می کنید؟

“من به چرخش چیزها فکر نکرده ام زیرا هنوز به هفت بازی فکر نکرده ام. من می دانم که شما چه می گویید ، من آن را خوب می دانم ، زیرا در دفتر من یک تخته با تمام مسابقات وجود دارد – اما من فقط به بازی فردا فکر می کنم. من هنوز به مورد بعدی فکر نمی کنم.

بنابراین فردا چرخشی وجود نخواهد داشت ، ما بهترین بازیکنان ممکن را برای این بازی انتخاب می کنیم. همانطور که قبلاً اتفاق افتاده است ، اگر در یک بازی کارلس پرز بازی کند و زانیولو بازی نکند ، این در کتاب من چرخشی نیست ، این یک انتخاب است. وقتی بازیکنان خوبی در همان نقش دارید ، این گزینه ها را در اختیار دارید.

در دفاع راست ، ایبانز نیز می تواند در آنجا بازی کند. بدیهی است که او مانند ریک کارسدورپ مدافع خط تهاجمی نیست ، اما یک مدافع کناری محکم است. او در طول پیش فصل بازی می کرد ، می تواند آن نقش را ایفا کند. ”

پنجره نقل و انتقالات بسته شد. آیا می توانید در گروهی که قبلاً در اختیار دارید ، تجربه اضافی پیدا کنید؟ یا در فکر انجام حرکتی در ژانویه هستید؟

“یک نکته مهم که باید بگویم این است که من ، مدیر کل و مالکیت همه با هم توافق کامل داریم. اگر بگویم به بازیکن دیگری نیاز دارم ، آنها نه می گویند. همه ما موافقیم. اما ، گاهی اوقات ، شرایط به این معنی است که امکان پذیر نیست.

“شما نمی توانید تجربه را بخرید ، آن را بسازید. ما تا ژانویه هیچ بازیکنی نمی توانیم اضافه کنیم ، بنابراین باید روی بازیکنانی که در اینجا داریم تمرکز کنیم. مانند رینولدز ، زالفسکی ، بوو و کالافیری. آنها شانس پیشرفت را خواهند داشت. حقیقت این است که ما نمی توانیم تیم خود را با سایر باشگاه های بالای جدول مقایسه کنیم ، تفاوت زیادی وجود دارد. اما ما نمی خواهیم زیاد صحبت کنیم. من به پسرا اعتماد دارم اگر آنها نیاز به بازی دارند ، می توانند بازی کنند. سپس ببینیم وقتی به ژانویه می رسیم چه اتفاقی می افتد. ”

آیا بیشتر نگران بازیکنانی هستید که باید از بازی های بین المللی بازیابی کنند یا اطمینان حاصل کنید که تمرکز برای یک بازی سخت در روز یکشنبه وجود دارد؟

“هیچ کدام از شما در مورد ساسولو سوالی از من نپرسیده اید … من باید در مورد ساسولو صحبت کنم. آنها طرف سختی هستند. و من فقط به خاطر نتایجی که آنها در سالهای اخیر مقابل رم کسب کرده اند نمی گویم. این را با آگاهی کامل می گویم. آنها تیم سختی هستند ، اگر ما هر سه امتیاز را بخواهیم باید واقعاً خوب بازی کنیم.

من بازیکنانی را انتخاب خواهم کرد که بتوانند برای ما خوب کار کنند. من به لیگ کنفرانس فکر نمی کنم ، به کسانی که با تیم ملی بودند فکر نمی کنم – کریستانته و مخیتاریان فقط دو روز پیش 90 دقیقه بازی کردند. امروز نگاه دیگری خواهیم داشت ، اما به نظر می رسد آنها برای بازی خوب هستند.

مانچینی و پلگرینی بدون مشکل بهبود یافته اند. زانیولو هم همینطور. بنابراین ما آماده ایم. ما سعی می کنیم بازی را ببریم. ”

سیدکیاوش فوادمرعشی